Technika psaní všema deseti
Psaní všema deseti je svým způsobem věc náročná, ale když se to člověk naučí, je to věc snadná, protože to v mnohém život usnadní – snadno si napíšu životopis při hledání práce, snadno napíšu inzerát, když chci něco prodat a snadno se mi píše absolutně všechno. Nejvíce techniku psaní všema deseti ocení vysokoškoláci, kteří musí v rámci svého studia psát různé seminární a semestrální práce.. To, co jednomu studentu trvá 1 – 2 měsíce, má druhý se znalostí rychlopsaní napsané během 2 – 3 hodin. Rozdíl obou je markantní. Totéž musí umět i žurnalisté, kteří se psaním článků živí.
Výhody rychlopsaní
V životě to mnohé ulehčí, nejen, že na počítači můžeme psát rychleji a díky tomu i produktivněji. Navíc rychlopsaním dochází i k prokrvení mnoha prstů najednou právě díky tomu, že u psaní všema deseti musíme učinit souhru psaní tak, aby byla slova psaná písmeno po písmenu přesně tak, jak mají být a aby dané slovo dávalo hlavu a patu. Máme 10 důvodů, proč se naučit psát všema deseti:
- psát rychle,
- zvýšit produktivitu práce (za stejný časový internval stihnu napsat více než lidé, kteří rychlopsaní neovládají),
- víc se dostat do činnosti (během sekundy napsat přesně to, co si hlava myslí a ruce bleskurychle napíší),
- rychlopsaní sníží chybovost (když to umíš, napiš přesně tak, jak to má být),
- nejsme v tom sami (stále je mnoho lidí, kteří rychlopsaní ovládají, i když je více těch, kteří tuto činnost neumí),
- rychlopsaní trénuje mozek (díky rychlopsaní se zapojuje více smyslů – zrak, hmat a procvičuje se tím i paměť, protože píšu tím způsobem, že znám zpaměti, kde je které písmenko),
- psaní všema deseti je zábava (je zábavné spojit příjemné s užitečným),
- oči odpočívají (tím, že oči nemusí kmitat mezi klásnicí a monitorem, jestli se slovo podařilo správně napsat),
- pomocí rychlopsaní budeme vypadat jako profesionální zapisovatelé,
- prokrvíme všechny prsty právě tím, že všechny prsty zapojíme do psaní souvislých vět o mnoha slovech včetně mezer mezi slovy.
Jak se to naučit?
V dnešní době se vše učí přes počítač a psaní všema deseti je zábava právě přes aplikaci v počítači, přes kterou se toto učí. U rychlopsaní je důležité dodržovat prstoklad, aby prsty snadno našly svou výchozí polohu, od které se „odpíchnou,“ a píší další slova přesně tak, jak mají být. A hlavně je důležité při psaní nekoukat na klávesnici – kdo se na klávesnici kouká, není schopen psát tak rychle a správně (právě díky tomu, že sleduje, kam dává prsty). Kdo se ale na klávesnici nekouká, snadno napíše celou jednu větu rychle a efektivně přesně tak, jako já teď. Psát všema deseti jsem se naučila před 16 lety a dodnes to ve všech částech života využívám a jsem na to pyšná, protože v mnohém usnadňuje práci. Zkrátka je radost psát, když vím jak na to.