Finanční problematika patří jistě mezi ty nejkomplikovanější. V dnešním uspěchaném světě je jen málokdo obdařen takovým způsobem, že jen díky své vlastní erudici rozpozná jednotlivé ekonomické aspekty v celé řádce produktů, které nám finanční instituce nabízejí. Když jsme obzvláště důslední, uděláme si měsíční harmonogram výdajů, které si dále během měsíce můžeme škatulkovat a zapisovat. Co ovšem udělat s pěnezi, které nám v tom lepším případě na konci měsíce stále zůstávají na účtě?
Hlavně je využít
Skoro se hodí napsat fráze „ Už naše babičky dávaly peníze do polštáře…“, nicméně i ony už ve většině případů využily nějakou formu zhodnocení financí. Doby, kdy lidé poctivě ukládali peníze do skrýší, či domácích sejfů a úložen, jsou již za námi a my se můžeme rozhodnout, zda svěříme peníze bance, či je tzv. „propustíme do trhu“ a zkusíme s nimi vydělat další.
Výběr je to nejdůležitější
Samozřejmě vždy můžeme zvolit konzervativní přístup a peníze uložit do banky na spořící účet, kde dnes můžeme dostat úrok v průměrném rozmezí 1,2 – 3 %, což je už je poměrně rekordní úrok, většinou na určitou dobu a od určité částky. Pro příklad můžeme říci, že listopadová inflace byla na 3,1 %, což tedy je při nejvyšší úrokové sazbě sotva inflační pokrytí. Efektivnějším způsobem je v tomto případě zvolit jednu z forem investic. Tedy můžeme si vybrat přímé investování na burze do akcií či komodit, což většinou v případě menších akcionářů a částek není účinným nástrojem. Vhodným produktem se tak stávájí podílové fondy, do které dnes u bankovních společností můžeme investovat od stovek stovek korun, případně bez nutnosti vstupního poplatku při založení.
Nejzásadnější výhodou je složení podílových fondů, kde jsou většinou akcie či dluhopisy desítek až stovek společností, přičemž správce fondu zveřejní výběr těch největších, které sice v řádech jednotek procent, přesto jsou v daném fondu a zvyšují stabilitu, kredibilitu a majetek fondu. Pak už je jen na nás, jaký fond zvolíme, jestli konzervativní či více rizikový, což se odvíjí od poměru mezi akciemi a dluhopisy.
Podílové fondy jsou v 99,9% takovým nástrojem, který vám v nejhorším případě pokryje inflaci, v nejlepším se můžete pohybovat i v desítkách procent zhodnocení. Průměrné zhodnocení je u konzervativního fondu tvořeného více dluhopisy mezi 3-5%, tedy stále máte vyšší pravděpodobnost své finance zhodnotit než u spořících účtů. Ovšem stále platí zlatá zásada investování, že investice musí být dlouhodobé, abyste případně byli schopní v průběhu času vyvážit možné výkyvy.