Přesně tak, jako božský nápoj je káva označována, dnes si jí v kavárnách můžeme dopřát v takovém výběru, o jakém jsme si mohli ještě v dobách nedávných nechat jen zdát, kolikrát lidé ani neví, co všechno ty názvy znamenají – latte macchiato, espreso americano, double espresso apod., výběr je opravdu nepřeberný. Najdou se však stále příznivci klasického „turka“, což jsou rozemletá zrna, zalitá vroucí vodou, dříve ani jiné dostupné nebylo.
Jak vlastně káva vzniká, aby se mohla ocitnout na našem stole?
– vzniká od samého zárodku, a to doslova, na stromě, kterému se říká kávovník, jsou to totiž plodu tohoto stromu, které se sbírají a dále upravují, kávovník může být strom, ale i keř
– plody se podobají třešním, mají většinou červenou barvu
– v plodu se nachází právě kávová zrna
– pěstuje se v tropech a subtropech
– pochází z Afriky, konkrétně z Etiopie, dnes se ovšem pěstuje všude, kde je pro kávovník vhodné klima
– právě v těchto zemích jsou lidé na zpracování kávových zrn závislí po finanční stránce, protože jiná práce u nich prakticky není
Kávy je několik základních druhů podle zpracování a stromu, ze kterého jsou plody, protože i kávovníků je několik druhů. Známý je kávovník arabský, z plodů tohoto stromu není káva tak silná, protože musí projít tzv. mokrou fermentací, proto je i dražší, mívá i výraznější aroma, říkáme jí káva arabika.
Dalším druhem je káva robusta, na rozdíl od arabiky je zhruba dvakrát tak silná, obsahuje totiž dvakrát víc kofeinu, není ovšem tak aromatická, ale obsahuje také spoustu antioxidantů, které arabika ztrácí díky právě mokré fermentaci.
Arabika je tedy vhodná pro milovníky kávy, kterým nevadí si za dobrou kávu připlatit, robusta však není o nic nekvalitnější, a pro lidi, kteří potřebují povzbuzení i během dne je jednoznačnou volbou. Arabika je u nás rozšířenější vlastně jen proto, že jsme si jí zvykli pít častěji.