V první řadě je nutné si uvědomit, že děti jsou poměrně snadno manipulovatelné a především ty malé věří všemu, co jim dospělí řeknou. A proto na ně v zákoutích internetu číhá řada nebezpečí. A ty často nemusí ani být chybou tvůrců oněch webových stránek.
První, co je třeba ohlídat, je nevhodný obsah, na který může narazit. Například si zadá do vyhledávače Harry Potter, a jedním z výsledků bude povídka s explicitně popsanými sexuálními scénami. Ano, autor může hned v úvodu napsat, že je to pouze pro 18+, ale ruku na srdce – kolik z nás si to varování přečte? A kolik se jím bude řídit?
Dalším nebezpečím jsou placené služby, například ve hrách. A to zvlášť pokud máte kvůli zjednodušení plateb přes internet svou kartu přednastavenou. „Chcete koupit další životy?“ Většina malých dětí bez dlouhého přemýšlení klikne na „Ano“ a bude postupovat podle instrukcí k platbě, protože je nebude příliš trápit, že se jedná o skutečné peníze.
Při svém brouzdání po internetu mohou děti narazit i na návody, jak sestavit různé věci. A některé z nich nejenže nefungují, ale mohou být i zdraví nebezpečné. To ale dítě není příliš schopno posoudit a může se snadno stát, že se o něco nebezpečného pokusí. Sem patří i různé „challenge“, které mohou snadno vést ke zranění. Dítě však vidí pouze to, jaká je to legrace. Nebezpečí si už neuvědomuje.
Věci, které byly až dosud zmíněny, sice dítě ohrožovaly, ale rozhodně to nebyl zájem jejich tvůrců. Nyní však přicházíme k pastem, které byly úmyslně vytvořeny tak, aby nás ohrozily.
Prvním z nich jsou různá vyskakovací okna, třeba taková, která vám sdělují, že jste jako 1 000 000 návštěvník stránky vyhráli nejnovější IPhone. Co dítě udělá? Samozřejmě na to nadšeně klikne a začne vyplňovat potřebné údaje. V naprosté většině případů se jedná o podvod, a jeho organizátoři tak získají vaše osobní informace, jako je jméno, adresa, případně datum narození a další. Rozhodně to není nic, co byste chtěli.
Posledním, avšak nejvážnějším nebezpečím, které tu chci zmínit, jsou lidé, kteří se zaměřují právě na děti. Nejčastěji jsou na chatu nebo sociálních sítích. Snaží se z dítěte vylákat buď peníze, nebo, v nejhorším případě, i ho přesvědčit ke schůzce (na kterou má samozřejmě přijít samo).
Jak tedy naše potomky ochránit? Kompletně jim zamezit přístup k internetu není nejvhodnějším řešením. V dnešní době je potřeba, aby se v něm už školní děti uměly alespoň trochu orientovat. Mnohem lepším řešením je kontrola toho, co vaše dítko vlastně na tabletu dělá. A také si s ním sednout, a objasnit mu nebezpečí, na která může narazit, a vysvětlit, že musí být opatrné a nikomu nedávat ani nikam nepsat jakékoliv údaje bez souhlasu rodičů. A samozřejmě ho povzbuzovat, aby si místo hraní na internetu šlo hrát ven. To je pro něj totiž úplně to nejlepší.