Mezi nejznámější a nejmonstróznější karnevaly patří bezesporu tenv brazilském Riu de Janeiru, kde se každoročně na přelomu února a března pořádají ty nejvelkolepější průvody tanečníků, oděných v pestrobarevných a extravagantních kostýmech, kteří v rytmu samby předvádějí dvoumilionovému obecenstvu smyslnou a krásnou podívanou.
Je s podivem, kolika úžasným událostem dala vzniknout pohanská kultura – velké množství vánočních tradic má původ v tzv. “kračúnu” a také nejslavnější brazilský karneval vznikl roku 1723 na základě evropských pohanských slavností. Tyto slavnosti měly zdůrazňovat blížící se půst a “vykřesat” z posledních dosud ještě hojných tepen dne zlato.
Brazilská samba však není pramáti této fenomenální kulturní události, naopak, karnevalový rej byl odkojen valčíkem, polkou anebo mazurkou a to až do 20. století, kdy jeho tradici na nějakou dobu ukončily války.
Karneval v Santa Cruz de Tenerife je druhý největší na světěhned po grandiózním Riu, kterému je svou kulturní náplní velice podobný, a usiluje o to, aby byl zapsán do světového dědictví UNESCO. Tisíce lidí se veselí a v ulicích to žije barevným rejem úžasu celý týden. Řekněte sami, co ještě, kromě karnevalu, festivalu vážné hudby, nákupních center a muzeí, byste si v hlavním městě ostrova Tenerife, který je nejdůležitější administrativní tepnou a přístavem, který pojme ty nejluxusnější parníky, mohli přát?
Notting Hill Carnivalje každoroční pouliční festival, konající se v Londýně, kterého se účastníaž milion lidí. Patří k největším na světě a koná se v poslední srpnový svátek. Začíná v neděli a tento den je věnován zvláště dětem a jejich průvodu, v pondělí v oblasti Notting Hillu a ulic Portobello Road a Ladbroke Grove vrcholí. V pondělí se totiž pod širé nebe rozjede na desítky hudebních systémů na vozech, které rozproudí na karnevalu tu správnou krev. Tanečníci v pestrobarevných maskách a tradičních krojích nesmějí chybět! S veselím je však spojena také přísná ostraha a do ulic je nasazeno na tisíce policistů. Možná vycházejí z velmi špatných zkušeností s rokem 1976, kdy se v té době ještě nepovolený karneval zvrhl v rozsáhlé pouliční nepokoje.
Mnohé události však v sobě mají punc jakési humanity. Například Berlínský karneval kultur má přispět k integraci a porozuměníetnikům různých koutů světa a otevírá se grandiózním průvodem 180 národností, které v Berlíně prodlévají. Nechybí ani pestrobarevné kroje, tanec, tradiční hudba a celá naprosto unikátní slavnost trvá bezmála tři dny. S podobnými festivaly se můžeme setkat například v Londýně, anebo v Rotterdamu.