Střecha nad hlavou, teplá voda, a bezpečí čtyř stěn. To je to, o co se poslední dobou obává čím dál větší množství lidí. Matky samoživitelky jen tak tak zaplatí nájem, lidé co teprve vystudovali, těžko mohou shánět bydlení s nástupním platem, a senioři z důchodu sotva vyžijí. Kde sehnat bydlení, a jak postupovat?
Podnájem
Jednou z možností, většinou pro studenty, či matky samoživitelky, je hledat podnájem u jiných lidí v domě. Spousta lidí, kteří vlastní nemovitost, rádi pronajmou pokoj ve svém domě, aby si také trochu přivydělali. Tyto podnájmy však neseženete na stránkách realitních kanceláří, a musíte se zajímat více. Nejlépe se poptat známých, zda o někom nevědí, či si podat inzerát. Připravte se na to, že si vás majitel bude prověřovat, což je celkem logické. Nikdo nechce ve svém domě nebezpečnou osobu. Poraďte se tedy s přáteli, či rodinou, zda by se za vás nezaručili.
Sdílený pronájem
Tuto možnost zatím využívali nejčastěji studenti, kterým se nechtělo bydlet na kolejích. Jde o to, že si skupinka lidí pronajme byt, v němž každý využívá jeden pokoj. S tím samozřejmě musí souhlasit i majitel. Pokud však seženete lidi, se kterými vám nebude vadit sdílet společnou domácnost, dá se dohodnout. Můžete se poptat přátel, či by do toho nešli, nebo si podat inzerát.
Obecní úřad
Můžete se také poptat na obecním úřadě, který mívá obvykle v rezervě pár bytů, které je ochoten pronajmout za dostupnou cenu rodinám, které si nemohou dovolit vlastní bydlení. Zde však projdete konkurzem, protože nebudete jediní, kdo se hlásí. Není však od věci to alespoň zkusit.
Využijte svých schopností
Pokud máte schopnosti, kterých lze využít, můžete je zkusit nabídnout majiteli za levnější nájem. Může to být třeba sečení trávníku, úklid v domácnosti, či příprava obědů. Se státem an is realitkou sice vyjednávat nelze, ale s lidmi ano, a pokud budete apelovat na jejich empatii, třeba se dočkáte.