To, kam naší ložnici umístíme a jak si ji zařídíme, ovlivňuje náš spánek a tím i naše zdraví možná více, než si uvědomujeme. Jak na to?
Vybíráme nejvhodnější místnost
Jako ložnice postačí dvojici místnost o velikosti 15 čtverečních metrů. Záleží ovšem na její orientaci. Měla by být v části domu, která je co nejklidnější. Například pokud je náš dům v blízkosti rušné silnice, umístíme ložnici samozřejmě co nejdál od ní. Také myslíme na to, kdo obývá sousední místnost. A na denní režim členů rodiny, jejich zvyky a způsob trávení volného času. Nejlepším nápadem není třeba to, když rodiče zvyklí chodit dříve spát umístí za stěnu své ložnice pokoj svých dospívajících potomků. Místnost, kde chceme v klidu odpočívat, také neumisťujeme tam, kde je slyšet zvuky ze stoupaček, z výtahů a společných schodišť bytových domů.
Zajistíme čerstvý vzduch
Jeho přísun je v ložnici hodně důležitý, více než v jiných místnostech domu. Neměla by být v místnosti, která je bez oken. Je potřeba časté větrání. V případě, že vzduch je přesto příliš suchý, tak i zvlhčování. Lze to zajistit odpařovači zavěšenými přímo na topícím tělese nebo různými typy zvlhčovačů. Ty jsou efektivnější, mohou být také kombinované s čističkou vzduchu. Tuto místnost nepřetápíme, ke klidnému spaní postačí a je nejvhodnější topit jen na 17 až 19 °C.
Volíme vhodný nábytek
Do této místnosti, která má sloužit ke klidnému odpočinku, patří hlavně kvalitní postel s kvalitní matrací, pak noční stolky, prádelník, skříň na oblečení, případně kosmetický stolek, křeslo. Jinak nábytkem spíš šetříme. Rozhodně není vhodné z této místnosti vytvářet skladiště (nábytku a věcí z celého bytu, které zrovna nemáme kam uklidit), pracovnu nebo sportoviště.
Dáváme pozor na barvy
Ložnice má být klidným místem pro relaxaci, proto se zde vyhneme experimentům s příliš barvami a křiklavými prvky. Nejvhodnější volbou jsou tlumené odstíny studených barev.