Dneska ve zprávách říkali, že… Sliboval, že… Četl jsem na internetu, že… Ano, takto se většinou dozvídáme o politice – ze zpráv, z novin nebo z internetu. Když přijímáme informace, je potřeba je v klidu bez emocí zhodnotit a ověřit si je, protože nejen na internetu působí spousta desinformátorů. Také v médiích se může stát, že něčí názor bude špatně pochopen nebo záměrně nesprávně vyložen a rozveden tak, že původní sdělení může být převráceno naruby.
Žijeme v sociálních bublinách
Často se nám stává, že s lidmi z našeho okolí se na politických otázkách víceméně shodneme. Ať chceme nebo ne, žijeme v sociálních bublinách lidí podobného věku s podobnými zájmy, vzděláním a přístupem, proto můžeme být překvapeni, když se setkáme s někým jiným, že náš názor nemusí sdílet. Názory na politiku se též odvíjí od doby, ve které jsme vyrůstali, proto se mezigeneračně obvykle neshodneme.
Váš názor není obecnou pravdou
Vždy když se s někým bavíte o politice nebo jiných více či měně kontroverzních tématech, uvědomte si, že váš názor není všeobecnou pravdou. To, že s vámi někdo nesouhlasí, neznamená, že je to váš nepřítel a nemůžete se s ním normálně bavit. Pokud někoho přesvědčujete, je potřeba mít svoji myšlenku podloženou fakty. Navíc bychom si měli uvědomit, že každého nutně nemusíme přetáhnout na naši stranu. Je nutné odhadnout pravý čas, kdy je vhodné téma politiky opustit. Jsou také některé chvíle, kdy je lepší toto téma vůbec nezačínat.
Zajímejte se
Nejdůležitější je být aktivním občanem a zajímat se o to, co se děje ve světě ve kterém žijeme. Nemyslet jenom na sebe, ale také na jiné generace a lidé s jiným sociálním postavením. Čas od času je prostě vhodné zvednout zadek, vydat se k volbám a posunout se blíže ke společnému cíli, aby se nám v té naší republice žilo zase o něco lépe.