Máte-li motivaci a chuť pustit se do změny svých stravovacích návyků a aktivity, rozhodně se nemusíte obávat, že nebudete mít dostatek nápadů, inspirace, receptů, rad a triků, protože pod všema těmito články internet přímo praská. Problém je ovšem opačný, a to tedy ten, že čím víc si toho přečtete, tím více budete zmatení a budete v tom mít, jak se říká, guláš. Pravdou totiž je, že co odborník, to jiný a zcela subjektivní názor. Dnes se tedy podíváme na to, jak si správně sestavit své fitness menu Fitkitchen na míru a bez jakéhokoli předraženého poradce.
Hlavní je, abyste se zdrželi drastických a striktních pravidel, které by vám stejně moc dlouho nevydržely. Podíváme-li se ale na pár základních fitness pravidel, našli bychom například, že má být naše strava vyvážená, plná kvalitních potravin, které jsou navíc ve většině případů co nejméně zpracované a také které obsahují co nejmenší počet chemických, a ne zrovna zdravých přísad. Důležité je, aby vám vaše strava dodávala potřebné množství energie a vy se tak nedostali do fáze, kdy budete hladovět, z čehož plyne nedostatek motivace, dobré nálada a energie. Zapomínat tedy nesmíme na to, abychom měli dostatečné zastoupení všech potřebných látek, jako jsou sacharidy, tuky, bílkoviny a vláknina.
Jak už jste jistě nejednou slyšeli, ve fitness stravě je vůbec nejdůležitější dostatečný příjem bílkovin neboli proteinů. Ideálními zdroji jsou vajíčka, maso a mléčné výrobky. Z rostlinných variant pak luštěniny, oříšky, obiloviny a semínka. Nejzákladnějším odvozením ideálního množství pro vás je, že se obecně uvádí, že na každý kilogram vaší váhy byste měli přijmout 1 g bílkovin. Při váze 55 kilogramů to tak dělá 55 gramů bílkovin. Ideálními pokrmy, které tak můžete do svého jídelníčku zařadit jsou tak například míchaná vajíčka, proteinová kaše na snídani, maso v jakékoli variantě anebo třeba kefírové nápoje.
Dobrou radou je také pravidelné stravování, které tedy velice často obnáší i svačinky. Obecně se ve fitness stravě doporučuje jíst 5x denně, tedy dopřát si 2 svačiny. První se nachází mezi snídaní a obědem, kdy je vhodné konzumovat například ovoce v kombinaci s jogurtem, do něhož si můžete opět přidat protein, který zajistí, že budete mnohem déle sytí, anebo třeba nějaké fitness tyčinka. Druhá svačina se nachází mezi obědem a večeří. Jejím hlavním posláním je, abychom se nepřejedli na večer, kdy se jídlo již pomaleji tráví. V tuto dobu je tak dobrou volbou například nakrájená zelenina s hummusem, pomazánka s nějakým celozrnným pečivem, těstovinový salát anebo třeba polévka.
Rozvržení svačin se ovšem může také odvíjet od času, kdy cvičíte. Před tréninky je totiž vhodné si dopřát menší jídla, která vám ale dodají velké množství energie, která zajistí, že odvedete svůj trénink mnohem lépe. Vhodným příkladem je tak již zmíněná fitness tyčinka nebo třeba nějaký proteinový nápoj. Účelem tohoto jídla tak rozhodně není nějaké velké zasycení, protože byste se mohli dočkat toho, že byste se ve finále nemohli.