Když se vás někdo zeptá, proč máte doma koberec, budete se možná zpočátku této otázce smát, a pak se přemůžete a odpovíte v ryze praktickém duchu, například že je pohodlný, příjemný na dotek, dobře vypadá a snadno se udržuje v čistotě. S tou čistotou je to však ošemetné a vlastně je to jediná podlahová krytina, o které lze říci, že její údržba je nejnáročnější ze všech.
Skvrny – jestliže vám upadne na podlahu namazaný chléb pomazánkou a s kečupem, anebo se vám podaří rozlít tu talíř s polévkou či omáčkou, u dlažby či parket rychle popadnete kbelík, hadr, rozpustíte ve vodě vhodný saponát a během chvíle je potravina z podlahy pryč. Poněkud problematická je plovoucí podlaha, která nesmí přijít do styku s tekutinami, ale u včasného zásahu se to dá zvládnout celkem bez problémů. Ale koberec? Tam ruční čištění skvrn není nikdy stoprocentní a chcete-li jej vyčistit důkladně, musíte povolat na čištění profesionály.
Zašlapané cestičky – kdo se domnívá, že vystačí na koberec se sáčkovým vysavačem, velmi brzy se přesvědčí o svém omylu. Koberec totiž velmi ochotně sbírá nečistoty v takovém rozsahu, který sáčkové vysavače nemohou pojmout. Jedná se hlavně o vyšlapané cestičky a zašlapané kousky lepkavých nečistot, které se na koberci objevují zejména při chůzi naboso, kdy se spolu s prachem mezi vlákny usadí lidský pot a tukový maz.
Zápach – příprava pokrmů a bosonohá chůze, ale i chůze v ponožkách, vytváří na podlaze ideální podmínky pro rozmnožování bakterií. Při vaření se do ovzduší uvolňuje rozptýlený tuk, který na podlaze žlukne, a spolu s ním se k typickému odéru přidá i pot z chodidel či z ponožek. Jestliže se takto ponechá koberec delší čas bez náležité údržby čisticím strojem, může vám připomínat žluklé máslo nebo týden nemytá bosá chodidla. Profesionální čištění koberců se však o odstranění zápachu postará velmi spolehlivě.